mx_WB_S15Thermal_tr_140627.gif

Welcome to MOBOTIX

Security-Vision-Systems

Yenilikler – Made in Germany

Ağ üzerinden çalışan kamera teknolojisinde öncü olarak bilinen Alman firması MOBOTIX AG ve onun dağıtık mimarisi, yüksek çözünürlüklü video sistemlerini daha az maliyetli hale getirmiştir.

Click here for "News + Technology"

Ağ Kamera Teknolojisinde Öncü

MOBOTIX, çok kısa bir zamanda, pazar payı olarak Avrupa’da ikinci, dünyada dördüncü sıraya yerleşmiştir.MOBOTIX, uzun yıllardır sadece megapiksel kameralar üretmektedir ve bu alanda global Pazar lideridir.

Neden Yüksek Çözünürlüklü Sistemler?

Yüksek çözünürlük, daha çok detay demektir. Geleneksel analog teknolojisi kullanılarak, canlı görüntü 0,4 megapikselden, kayıt görüntüsü de 0,1 megapikselden daha yüksek olmamaktadır. Buna karşın, 6 Megapiksel çözünürlüğe sahip MOBOTIX kameralar 60 kat daha fazla detay kaydeder. Sonuç olarak 360° panoramaya kadar geniş görüntü alanları ile, kamera adetleri ve buna bağlı olarak da maliyetler düşer.Örnek olarak, yan yana 4 aracın girebildiği bir benzin istasyonu, 4 standart kamera yerine tek bir MOBOTIX kamera ile kaydedilebilmektedir.

Photo by MOBOTIX camera with license plate recognition

Show demo clips
Merkezi Standart Çözümün Dezavantajları

Genelde kameralar görüntüleri, işleme ve kaydetme daha sonradan merkezi bir bilgisayarda yapılacak şekilde video yönetim yazılımları desteğiyle üretirler.Bu geleneksel sistem yapısı yüksek çözünürlüklü video sistemleri için uygun değildir; çünkü, bu sistem sadece yüksek band genişliği değil aynı zamanda birden fazla kamerayı desteklemek için yüksek PC işlem gücüne ihtiyaç duyar.HDTV MPEG4 film PC’nin işlem gücünü yüksek derecede zorlarken, düzinelerce yüksek çözünürlüklü canlı kamerayı işleyebilmesi nasıl öngörülebilir? Geleneksel sistemler, yüksek çözünürlüklü sistemler söz konusu olduğunda uygun ve maliyet avantajlı değildirler.

MOBOTIX Camera Concept

MOBOTIX’in Dağıtık Mimarisi

Diğer sistemlerden farklı olarak, dağıtık mimaride olan MOBOTIX yapısı, yüksek hızlı bilgisayarı ve , eğer gerekliyse, uzun süreli kayıt için dijital hafızayı (MicroSD kart) her kamera içinde barındırır.Bu sayede bilgisayarda sadece izleme yapılır, analiz ya da kayıt değil.Sonuç olarak, MOBOTIX kameralar olayları, çalışan bir PC’ye ihtiyaç duymadan kaydedebilir ve arşivleme için dijital olarak ses ile birlikte kaydeder.

Faydalar

MOBOTIX video çözümleri aşağıdakilere gereksinim duyar:

  • Megapiksel teknolojisi sayesinde geniş açılı görüntülerde daha çok detaya sahip olduğundan daha az kameraya,
  • Yaklaşık 40 kamera bir PC’ye yüksek çözünürlüklü videoyu ses ile birlikte verimli olarak kaydedebildiği – kameranın dijital deposuna kaydederken (USB,SD kart) PC’ye de gerek olmaz – için daha az PC ya da DVR’a,
  • Bütün işlemler kamera içinde yapıldığından ve yüksek çözünürlüklü görüntülerin analiz için sürekli iletilmesi gerekmediğinden daha az bandgenişliği,
Sağlamlık ve Az-Bakım Gereksinimi

MOBOTIX kameralarda lens ya da pozisyonlama motorlarına gerek yoktur.Hareketli mekanik parça olmadığından, kameralar çok dayanıklıdır ve bakım gereksinimi en aza indirilmiştir.Çalışma sıcaklığı aralığı -30° – +60°C (-22° – +140°F) ‘dir ve bu sıcaklık değerine ısıtıcı ya da fan olmadan ve sadece 3 Watt güç harcanarak erişilir.Kayıt için PC sabit diski gerekmediğinden, bütün video sisteminde aşınan bir parça bulunmamaktadır.

Ücretsiz Yazılım – Ömür Boyu

MOBOTIX’te yazılım ya da lisanslama ücreti yoktur; çünkü yazılım sınırsız kamera adeti ve kullanıcı desteği ile kamera içinde gelir. Kamera ile birlikte gelen yazılım paketi aynı zamanda profesyonel kontrol merkezi yazılımı içerir. Güncellemeler websitesinde ücretsiz olarak yayınlanır